Augustów często nazywany jest wodną stolicą Polski. Miasto otoczone aż 9 jeziorami: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne oraz kilkoma mniejszymi jest ulubionym kierunkiem miłośników sportów wodnych. Jeziora Augustowskie wyróżniają się dużą czystością wód, a większość z nich ma kształt rynnowy i objęte są strefą ciszy, dzięki czemu można cieszyć się w pełni relaksem w otoczeniu natury.
Jezioro Necko nad którym położony jest Hotel Warszawa SPA & Resort posiada dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi plażami. Nazwa wywodzi się z jaćwieskiego słowa „methis” oznaczającego „rzucać” i obfituje w wiele gatunków ryb dzięki czemu jest cenione przez wędkarzy. Necko od północy połączone jest z Jeziorem Rospuda do którego wpływa słynna rzeka Rospuda. Jezioro te charakteryzuje się wysokimi brzegami, porośniętymi aż w 100% lasem. Nad tym niezwykle malowniczym akwenem jest cypelek o zagadkowej nazwie Goła Zośka, przy którym zlokalizowana jest rzeźba dziewczyny. Według jednej z legend to wiejska dziewczyna, która utonęła w tym miejscu gdy w noc świętojańską puszczała wianki na wodzie.
Z Necka można przepłynąć również na Jezioro Białe najkrótszą rzeką w Polsce, a jednocześnie najkrótszą żeglowną rzeką w Europie wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa - Klonownicą. Wody Jeziora Białego wyróżniają się pięknym odcieniem błękitu, szczególnie widocznym w słoneczne dni, a także bardzo jasnym, niemal białym kolorem dna. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta z licznymi zatokami, półwyspami i aż 4 wyspami. Podczas zachodów słońca na jeziorze pojawia się niezwykła poświata, która według legendy tworzą zatopione skarby zrabowane przez żołnierzy Napoleona w Moskwie.
Jezioro Studzienniczne, które oddzielone jest śluzą Przewięź od jeziora Białego leży na szlaku Kanału Augustowskiego i jest jednym z najpiękniejszych i najczystszych jezior ziemi augustowskiej. Znane jest z tego, że na półwyspie znajduje się niezwykle urokliwe Sanktuarium Maryjne. W pobliżu znajdują niewielkie jeziorka zwane Staw Studzieniczański oraz Staw Wojciechowski, które odprowadzają nadmiar wód Jeziora Studziennicznego do Jeziora Białego. Jeziora te otoczone są lasami oraz podmokłymi, a nawet bagnistymi łąkami.
Największym pośród jezior augustowskich jest Jezioro Sajno o powierzchni ponad 500 ha i głębokości prawie 30 m. Nazwa jeziora wywodzi się od jaćwieskiego słowa „soia”, która oznacza „nurt rzeczny” i rzeczywiście przez środek jeziora, który ciągnie się ponad siedem kilometrów przebiega dość silny nurt. Jezioro te łączy przesmykiem z Jeziorem Sajenek, a dalej z Jeziorem Staw Sajenek.
Będąc w Augustowie koniecznie trzeba wybrać się na rejs – propozycji jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Szczególnie polecamy rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej szlakiem papieskim. Rejs trwa ok. 2,5 godziny, a w trakcie rejsu jest krótki postój z możliwością zwiedzenia Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. Niewątpliwą atrakcją podczas rejsu jest śluzowanie na Kanale Augustowskim. Warto również wybrać się na rejs statkiem Jaćwież, stylizowanym i nawiązującym do średniowiecznego Plemienia Jaćwingów. Podczas rejsu uczestnicy przeniosą się w czasy, kiedy panowali Jaćwingowie, poznają ich historię, ubiory, dowiedzą się jak żyli w tamtych czasach oraz poznają dzikość natury na rzece Rospuda, ponieważ statek wpływa do 2 km w głąb doliny tej rzeki.
Tak liczne otoczenie jezior stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a wielbiciele kąpieli słonecznych będą mieli możliwość relaksu na licznych plażach. Wszystkich z pewnością zauroczą niezwykłe zachody słońca nad augustowskimi jeziorami.