Będąc w Augustowie warto poznać historię jego powstania oraz odwiedzić najbardziej interesujące miejsca.
O powstaniu miasta krążą legendy, a jedna z nich nawiązuje do spotkań króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny w puszczańskich lasach nad rzeką Nettą. Na pamiątkę owych schadzek król kazał założyć miasto, które nazwano jego imieniem. Historycznie pierwsze wzmianki o osadzie nad Nettą pochodzą z 1496 roku. Prawa miejskie magdeburskie nadał Król Zygmunt Augustów w 1557 roku, a z okazji 450–lecia miasta w centrum stanęła Kolumna Króla Zygmunta Augusta. Wybudowano ją
z inicjatywy mieszkańców Augustowa jako podziękowanie założycielowi.
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć udając się na lewo z hotelu promenadą wzdłuż jeziora Necko. Po drodze mijamy wyciąg nart wodnych, park linowy, miejski amfiteatr, molo radiowej Trójki, a następnie spacerując bulwarami nad rzeką Nettą dochodzimy do ścisłego centrum. Przechodząc ulicą Mostową można zrobić pamiątkowe zdjęcie na ławeczce ze słynną Beatą z piosenki Janusza Laskowskiego „Siedem dziewcząt z Albatrosa”.
Centralnym punktem miasta jest Rynek Zygmunta Augusta, który został wytyczony w 1550 r. przez budowniczego twierdz królewskich Joba Praetfuessa. Kamienice wokół rynku pochodzą głównie z przełomu XIX i XX wieku, a w jego sercu znajduje się park z 1847 r. dawniej zwany Ogrodem Saskim. Najstarszym murowanym budynkiem w mieście jest kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28 wzniesiona w 1800, w której 8 grudnia 1812 zatrzymał się Napolen Bonaporte wracając z nieudanego podboju Rosji. Ciekawą historię ma również Stara Poczta wraz z parkiem wg typowego projektu Henryka Marconiego z 1829 r. Pierwotnie była tam stacja przeprzęgowa na szesnaście koni, ekspedycja i pokoje gościnne w których zatrzymywali się m.in. car Mikołaj I oraz Wielki Książę Konstanty.
Podczas pobytu w Augustowie warto odwiedzić Muzeum Kanału Augustowskiego mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym dworku Prądzyńskiego. W Muzeum oprócz wystaw dotyczących historii budowy kanału, znajdziemy liczne notatki generała Ignacego Prądzyńskiego oraz dokumenty podpisane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dla zainteresowanych historią tych terenów polecamy zwiedzanie Muzeum Ziemi Augustowskiej, gdzie znajdziemy eksponaty związane z rolnictwem, garncarstwem czy rybołówstwem i wystawy o charakterze kulturowym i etnograficznym. Zwolenników militariów z pewnością zaciekawi Izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich, która mieści się w wieży Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej położonego niedaleko hotelu. Zwiedzać ją można po wcześniejszym zgłoszeniu, a w ramach ekspozycji prezentowane jest umundurowanie, zdjęcia, dokumenty, odznaczenia oraz elementy żołnierskiego wyposażenia.
Augustów to nie tylko wodna stolica północno-wschodniej Polski, ale również miasto o bogatej i ciekawej historii. W okresie międzywojennym Augustów był najsłynniejszym kurortem Polski. Odpoczywały tu wtedy elity polityczne i wojskowe II Rzeczypospolitej, m.in. prezydent Ignacy Mościcki, minister Józef Beck oraz marszałek Edward Rydz-Śmigły. Niestety pod koniec II wojny światowej miasto znajdowało się w strefie frontowej, co spowodowało zniszczenia aż 70% zabudowy miasta.