Studzieniczna - jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, tuż obok Augustowa. Nazwa jeziora jak i sanktuarium pochodzi od studni, która według legendy i wierzeń zawiera cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium w Studzienicznej jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w XVIII w.
Do rozbudzenia kultu przyczynił się były oficer wojska polskiego Wincenty Murawski który zasłynął w okolicy jako człowiek pobożny oraz jako zielarz. W 1782 r. odbył pieszą pielgrzymkę do Rzymu by uzyskać zgodę od papieża na cztery odpusty w Studzienicznej: na św. Jana Nepomucena, św. Tekli, św. Anny i Zesłania Ducha Świętego. Obecnie główne uroczystości odpustowe w sanktuarium odbywają się w Zielone Świątki.
Legenda zaś głosi, że pewnego dnia ów pustelnik ujrzeć miał na dębie Wizerunek Matki Bożej, wierną kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Inna wersja tej legendy wzbogaca narrację. Źródła odnotowują: „Pewien ubogi człowiek z nazwiska niewiadomy, wracając z Różanego Stoku, zatrzymał się w Studzienicznej i modły swoje w odosobnionym miejscu na Grądziku, szczerze Bogu posyłał…” I wtedy objawić się mu miała Matka Boża. Odtąd „starzec z pokorą chrześcijańską z miejsca na miejsce przechodząc, cud ten ludowi ogłaszał”…
Na terenie tego pielgrzymkowego miejsca znajdują się Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, Kapliczka Najświętszej Maryi Panny oraz cudowna studzienka. Drewniany Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej został wybudowany w połowie XIX w. - ujmuje zarówno swoją zewnętrzną prostotą jak i bardzo ciekawym, nietypowym wystrojem wnętrza ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt.
W pobliżu kościoła parafialnego znajduje się pomnik przyrody – kilkusetletni dąb szypułkowy o obwodzie 512 cm i wysokości 24,5 m.
W murowanej kapliczce, która stoi na 64 palach wbitych w mokradła, znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej – Matki Kościoła. Obraz został wykonany w XVIII w. przez nieznanego artystę na podobieństwo obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zarówno do kapliczki jak i studzienki prowadzi ścieżka usypana na grobli z 1920 r.
Podczas pielgrzymki w 1999 roku Studzieniczną odwiedził Papież Jan Paweł II, zaś wydarzenie to upamiętniono wznosząc na wyspie jego pomnik. Spiżowa figura Ojca Świętego wspartego na lasce, stojącego na kamiennym pomoście wśród szuwarów jeziora, niezwykle uspokaja i pozwala na wewnętrzne wyciszenie.
Rowerem, pieszo lub statkiem żeglugi augustowskiej ze śluzowaniem w Przewięzi. Jakkolwiek się do Studzienicznej dostaniecie – nie będziecie żałować. To miejsce jest szczególnie ważne dla wierzących ale i na niewierzących robi wrażenie.
Ciekawostki:
Akcja filmu Śpiewy po rosie (1982) w reż. Władysława Ślesickiego dzieje się w Studzienicznej.
W Studzienicznej kręcone były sceny do filmu Karate po polsku (1983) w reż. Wojciecha Wójcika.