Suwalszczyzna nazywana jest Szwajcarią północy. Ta baśniowa kraina dla wielu kojarzy się z polskim biegunem zimna. Położona jest w sercu Zielonych Płuc Polski, a najbardziej charakterystyczne dla niej są liczne jeziora i rzeki oraz pagórkowaty teren. Suwalszczyzna tak jak i Szwajcaria oczaruje pięknem krajobrazu każdego kto zdecyduje się tu przyjechać.
W celu ochrony unikatowego krajobrazu polodowcowego na części obszaru Suwalszczyzny utworzono Suwalski Park Krajobrazowy – najstarszy z parków krajobrazowych w Polsce. Jego siedziba położona jest malowniczo w dolinie Czarnej Hańczy w miejscowości Turtul tuż nad Stawem Turtulskim, którego wody były spiętrzone na potrzeby starego młyna wodnego. W opinii wielu to przepiękne miejsce stanowi przedsmak tego czym możemy zauroczyć się na całej Suwalszczyźnie.
Zwiedzając Suwalski Park Krajobrazowy warto wybrać się nad Jezioro Hańcza, które jest najgłębszym jeziorem Polski i ma 108,5 metra głębokości. Bardzo popularną atrakcją jest tu nurkowanie. Polecamy ją każdemu kto zawsze marzył o spróbowaniu nurkowania, ale do tej pory nie miał odwagi. Przejrzystość jeziora gwarantuje niezapomniane wrażenia. Koniecznie należy też odwiedzić Głazowisko Bachanowo. Leży tam aż 10 tysięcy głazów, które pozostały tu po roztopieniu lodowca ze Skandynawii. Widok ten robi niesamowite wrażenie tak jak widok z Cisowej Góry, który pozwala ujrzeć Suwalszczyznę w pigułce i każdy kto zdecyduje się odwiedzić te miejsce będzie chciał zobaczyć jeszcze więcej.
Smolniki to wieś położona przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Znana jest z dwóch punktów widokowych na najpiękniejsze panoramy parku. Odwiedzając pierwszy z nich „U Pana Tadeusza” można podziwiać piękne krajobrazy zespołu jezior kleszczowickich oraz Cisową Górę i Górę Krzemienuchę. Tu nagrywano sceny do filmów: "Dolina Issy" i "Pan Tadeusz". Drugi z punktów znajduje się w głębi wsi, na ozowym wale i zobaczyć z niego można „perłę” Suwalskiego Parku Krajobrazowego - jezioro Jaczno.
Choć na całej Suwalszczyźnie punktów widokowych jest wiele to Góra Zamkowa uważana jest za jeden z najbardziej urokliwych. Z wysokości ponad 200 m rozciąga się przepiękny widok na jeziora: Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek, Jeglóweczek oraz okalające je polodowcowe pagóry. Te naturalne walory obronne wykorzystali Jaćwingowie – jeden z najstarszych i najpotężniejszych ludów bałtyjskich - tworząc tutaj w przeszłości gród. Stanowił on jeden z centrów plemiennych Jaćwieży i pełnił bardzo ważną funkcje obronną i kultową. Z Górą Zamkową związane są liczne legendy – jedna z nich głosi, że góra została usypana przez ludzi a na jej szczycie stał zamek książąt litewskich wewnątrz którego były lochy. Historia Góry Zamkowej i okolic jest bardzo bogata, jednocześnie też jeszcze nie do końca odkryta. Suwalszczyzna zajmuje powierzchnię Jaćwieży - kraju Jaćwingów w granicach dzisiejszej Polski i na całym jej terenie można spotkać wiele śladów ich bytności w tym liczne cmentarzyska, zespół kurhanów w Szwajcarii k. Suwałk czy nazwy miejsc, jezior i rzek.
Suwalszczyzna to zapierające dech w piersiach krajobrazy z licznymi wzniesieniami, jeziorami i głazowiskami. Z dala od miejskiego zgiełku każdy może cieszyć się tu dziką przyrodą. Zakochasz się w tym magicznym miejscu, a baśniowe krajobrazy na długo pozostaną w pamięci.