Trójstyk granic to punkt w którym zbiegają się granice trzech państw. U zbiegu trzech granic przenikają się też trzy kultury, języki, tradycje i historia. W Polsce mamy 6 trójstyków z czego, aż dwa pierwsze są w okolicach Augustowa:
- Polska – Rosja (obwód kaliningradzki) – Litwa koło Bolci (gmina Wiżajny) i Wisztyńca (LT).
- Polska – Litwa – Białoruś na rzece Marycha niedaleko Stanowiska (gmina Giby)
- Polska – Białoruś – Ukraina na Bugu pod Włodawą (Orchówek)
- Polska – Ukraina – Słowacja na szczycie Krzemieniec (ukr. Кременець, słow. Kremenec)
- Polska – Słowacja – Czechy pomiędzy miejscowościami Jaworzynka (Trzycatek) [PL] - Czerne [SK] - Herczawa [CZ]
- Polska – Czechy – Niemcy pomiędzy miejscowościami Porajów, Gródek nad Nysą i Żytawa
Zdobywców tych wyjątkowych punktów jest wielu i choć w niektórych miejscach oznakowane są jedynie słupkami granicznymi, to w większości stanowią nietypową i ciekawą atrakcję turystyczną.
Trójstyk Polski, Litwy i Białorusi zdecydowali się zobaczyć nieliczni, ponieważ jest to najtrudniejszy polski styk do zdobycia. Miejsce to wydaje się z pozoru łatwe do znalezienia, jednak bez nawigacji, pomocy okolicznych mieszkańców i straży granicznej udało się to podobno tylko niewielu turystom. Graniczny trójstyk to niewielka polana wśród gęstych lasów Puszczy Augustowskiej. Znajduje się nad nizinną rzeką Marychą, która wije się wzdłuż granicy polsko-litewskiej do styku obu państw z Białorusią. By znaleźć trójstyk kierować się należy na Giby, a dalej leśniczówkę Wiłkokuk, wieś Stanowisko i leśniczówkę w Szlamach. Pomimo trudności ze zdobyciem trójstyku jest to miejsce warte odwiedzenia, a znany rosyjski aktor i reżyser Oleg Jefremow tak opisał to miejsce „Jeżeli na ziemni jest raj, to właśnie tutaj”. Rzeczywiście niewiele jest już takich miejsc na ziemi, gdzie można spotkać nieskazitelnie czyste powietrze i ciszę, przerywaną jedynie świergotem ptaków. Polecamy podjąć wyzwanie, aby trafić w te miejsce szczególnie rowerem.
Trójstyk Polski, Rosji, Litwy kolo Bolci i Wisztyńca to polski biegun zimna. Dodatkowo w tym miejscu przebiega również granica między województwem podlaskim i warmińsko-mazurskim. Punkt ten znajduje się w pobliżu drogi Żytkiejmy – Wiżajny. Przygotowany w pobliżu parking pozwala na pozostawienie auta, ponieważ ostatni odcinek ok 500 m należy pokonać pieszo. Trójstyk zbudowany jest z różowego granitu, na którym widnieje godło trzech sąsiadujących państw. Znajdują się tam również informacje, jak należy poruszać się w strefie nadgranicznej, ponieważ Rosja z którą graniczymy nie jest w UE, ani w strefie Schengen, w związku z tym zabronione jest przekroczenie linii z tym państwem oraz fotografowanie. Natomiast granica z Litwą jest zaznaczona w sposób tradycyjny i możliwe jest swobodne poruszanie. W tym miejscu przebiega również szlak rowerowy Green Velo oraz szlak historyczny „Fortyfikacje Pozycji Granicznej” i "Szlak Fortyfikacji Mazurskich” a na licznych tablicach znaleźć możemy ciekawostki historyczno-przyrodnicze.
Są osoby które za cel mają zdobycie wszystkich trójstyków i choć czasem wiąże się to z nie lada wyzwaniem, to satysfakcja z pewnością jest gwarantowana.