Wigierski Park Narodowy to królestwo bobrów. Nie bez powodu ten osobnik jest symbolem jednego z największych parków narodowych w Polsce, ponieważ bobry żyją tu wszędzie - nad rzekami, jeziorami które stanowią prawie 20% jego powierzchni. Wędrując po szlakach turystycznych w wielu miejscach można spotkać ślady ich bytowania, a przy zachowaniu ciszy zobaczyć nawet jak pływają czy żerują.
W położonym na północnym skraju Puszczy Augustowskiej Wigierskim Parku Narodowym znajdziemy wszystko co jest najbardziej charakterystyczne dla tego regionu: liczne jeziora i rzeki, rozległe obszary leśne, na których dominują sosny i świerki a także pagórkowaty krajobraz typowy dla Pojezierza Suwalskiego. Oprócz wspomnianych bobrów teren parku jest siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt, a coraz częściej spotkać można nawet wilki. Występują tu także liczne gatunki ptaków drapieżnych m.in. bielik i ptaków wodno-błotnych.
Perłą parku jest jezioro Wigry z licznymi wyspami, zatokami i bardzo krętym brzegiem. To największy, najgłębszy i najpiękniejszy akwen wodny wśród 42 innych jezior na terenie parku. Warto podziwiać jego urok z licznych punktów widokowych, jak i zwiedzając pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, który podczas swojej pielgrzymki odwiedził również papież Jan Paweł II.
Wigierski Park Narodowy oprócz unikatowych walorów przyrodniczych ma do zaoferowania wiele atrakcji. W parku wyznaczono szlaki lądowe o łącznej długości 190 km dla turystyki pieszej i rowerowej oraz jeziora i rzeki do uprawiania turystyki wodnej. Na wyprawę rowerową godnym polecenia jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce szlak ,,Wokół Wigier”, który pozwala okrążyć całe jezioro Wigry. Decydując się na zwiedzanie pieszo warto wybrać jedną ze ścieżek edukacyjnych ("Las"-l,5km, "Suchary"-2,5km, "Płazy"-0,5km, "Jeziora"-6,2 km, "Puszcza"-3,3km.). Prowadzą one przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo. Wzdłuż nich umieszczono tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku. Na szczególną uwagę zasługują niewielkie śródleśne zbiorniki wodne, zwane sucharami, których liczebność jest tu największa w kraju. Miłośnicy wodnych aktywności na pewno będą zachwyceni kontaktem z otaczającą naturą podczas żeglowania po jeziorze lub w trakcie spływu kajakowego po Czarnej Hańczy, rzeka stanowi jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków kajakowych. Ciekawą opcją jest wycieczka kolejką wąskotorową z licznymi przystankami w malowniczych zakątkach Puszczy Augustowskiej i nadbrzeży jeziora Wigry.
Warto też odwiedzić Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku, gdzie można poznać historię tego terenu, bogactwo przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe oglądając liczne filmy i prezentacje multimedialne. Wyjątkową atrakcją muzeum jest rejs łodzią motorową „LEPTODORA II” ze szklanymi oknami umieszczonymi w podłożu, które umożliwiają obserwację podwodnego świata jeziora, jak i zatopioną łódź.
Wigierski Park Narodowy to atrakcja której nie możesz przegapić, a piękno otaczającej natury na długo zostanie w pamięci.